Въпрос:
При инвентаризация на разчетите са установени множество пропуснати, неосчетоводени фактури за предходни години - съответно разходни и приходни. Как е по-правилно да се коригират пропуските - с използване на приходни и разходни сметки и след това увеличение/ намаление на финансовия резултат съгл. чл. 75 от ЗКПО и съответно да се посочат в ГДД в редове Други увеличения и намаления на счетоводния финансов резултат или с използване на сметка 122 Неразпределена печалба?
Отговор:
За приложима счетовдна база приемаме Националните счетоводни стандарти. Корекциите на счетоводни грешки, касаещи предходни отчетни периоди, се извършват съгласно разпоредбите на НСС 8 „Нетни печалби или загуби за периода, фундаментални грешки и промени в счетоводната политика". На първо място следва да се определи дали откритата грешка, касаеща предходен отчетен период, е съществена (фундаментална) или не. Съгласно определението в НСС 8 „фундаментални грешки" са грешки, които са от такова значение, че финансовият отчет за един или повече предходни периоди вече не може да се счита за достоверен към датата на неговото публикуване.
Несъществените грешки се коригират текущо, т. е. вземат се същите счетоводни операции, каквито е следвало да бъдат взети в периода, в който е допусната грешката, като по този начин изправянето на грешката участва в текущия резултат за периода, в който тя е открита и коригирана.
За коригирането на съществени (фундаментални) грешки НСС 8 предвижда два подхода. Изборът на един от двата за коригиране на фундаментални счетоводни грешки става съгласно счетоводната политика на предприятието - препоръчителен и допустим алтернативен.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари