Признават ли се за данъчни цели разходите за лихви за просрочие, платени на НАП от едноличен търговец?
Добавена в
5 отговори
експерт Аксиния Цветанова
отговори на въпрос
на 11 Май. 2017
Здравейте,
Законът ясно гласи, че лихви по публични, държавни и общински задължения не се признават за данъчни цели. Във Вашия случай предполагам, че става дума за неплатени навреме данъци и осигуровки и начислени лихви върху просрочията, които автоматично се причисляват към цитираните по- горе вземания. Следователно тези разходи за лихви няма да бъдат признати за данъчни цели и ще трябва да бъдат посочени в увеличение в ГДД.
потребител Diana Dimitrova
отговорина потребителя Аксиния Цветанова
на 12 Май. 2017
Къде се посочват в увеличение, при положение,че въпросното ЕТ подава годишна данъчна декларация по чл.50 ЗДДФЛ с приложение 7 (доходи от дейности, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на ЗМДТ)?
експерт Аксиния Цветанова
отговори на въпрос
на 12 Май. 2017
Здравейте отново,
Съжалявам, но Вие едва сега уточнявате, че става дума за патентна дейност.
ОБЛАГАНЕ НА ДОХОДИТЕ ОТ ДЕЙНОСТ КАТО ЕДНОЛИЧЕН ТЪРГОВЕЦ
Облагаем доход
Облагаемият доход от стопанска дейност на ЕТ се формира по реда на ЗКПО за определяне на данъчната печалба, включващ и финансовия резултат от прехвърляне на предприятието на ЕТ без заличаване на едноличния търговец от търговския регистър. Независимо че едноличният търговец по Търговския закон има статут на физическо лице, определя облагаемия си доход чрез данъчно преобразуване (увеличения и намаления на годишния финансов резултат за данъчни цели) по реда на ЗКПО като юридическите лица, той е данъчен субект по ЗДДФЛ.
От това следва:
- прилагане на пропорционална данъчна ставка 15 % върху облагаемия доход, а не 10 % ставка за другите физически и юридически лица (поради включването и на данъка върху дивидентите аналогичен при дружествата, тъй като печалбата на ЕТ директно се включва в имуществото на физическото лице, без разпределение и дължими данъци);
- деклариране на данъчното задължение с годишна данъчна декларация по образец за физическите лица, като я подава до 30 април на следващата година;
- внасяне на дължимия данък в същия срок (30 април на следващата година);
- прилагане на процедурите, с известни изключения, разработени за физическите лица.
В облагаемия доход не се включва счетоводният финансов резултат, формиран от дейности:
- които се облагат с алтернативни данъци по ЗКПО;
- които се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси.
потребител Diana Dimitrova
отговорина потребителя Аксиния Цветанова
на 15 Май. 2017
Благодаря за отговора, но на мен не ми стана ясно къде да посоча увеличението в декл. по чл. 50 ЗДДФЛ т.е. откъде да стане видно, че счетоводният финансов резултат е данъчно преобразуван с разходите за лихви по просрочие на задължения за осигуровки?
експерт Аксиния Цветанова
отговори на въпрос
на 15 Май. 2017
Здравейте,
Нали става дума за патентна дейност?
В облагаемия доход не се включва счетоводният финансов резултат, формиран от дейности: - които се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси. Нищо няма да намалявате и увеличавате щом дейността се облага с патентен данък.