Българска фирма - регистрирана по ЗДДС, извършва услуги, свързани пряко с изграждането на имот във Франция. Работим като подизпълнители на българска фирма и наемаме за подизпълнители други български фирми. Нашата българска фирма издава фактура към друга българска фирма, регистрирана по ЗДДС, за извършената услуга във Франция. Мястото на услугата, свързана с недвижим имот, е в Париж. С каква данъчна ставка трябва да си издаде фактурата към другата българска фирма и какво трябва да се отбележи в основание? В кои колони от дневника за покупки и продажби трябва да се включи фактурата и в коя клетка от справка-декларацията за ДДС? Трябва ли да се подава VIES декларация и има ли допълнителни задължения за някоя от страните? От друга страна, нашата българска фирма, получава фактури от своите подизпълнители, отново за извършената услуга във Франция. Мястото на услугата, свързана с недвижим имот, е в Париж. Доставчици на тези услуги са фирми, регистрирани и нерегистрирани по ЗДДС. Съответно фактурите, по които ние сме получател, са с 0-ва ставка, място на изпълнение в Париж или чл. 113, ал. 9 от ДДС. Как трябва да се отразят в дневника за покупки, продажби и справка-декларация по ЗДДС съответните фактури, по които ние сме получател? Въобще трябва ли да се отразяват в дневниците? Има ли допълнителни задължения за някоя от страните?
На всички тези въпроси отговори даде експерт Ели Марова. Ще намерите този казус, както и още 94 експертни решения в книгата „ДДС наръчник 2021“. Вземете я тук >>
Отговор на въпроса даде експерт Ели Марова:
Когато доставката на услуга е свързана с недвижим имот във Франция, мястото на изпълнение е извън страната, съгласно чл. 21, ал. 4, т. 1 от Закона. В този случай доставчикът на услугата не начислява данък на основание чл. 86, ал. 3 от ЗДДС. Фактурата се отразява в дневника за продажби в колона 23 и клетка 18 от справка-декларацията. Доставката не се отразява във VIES-декларацията. Тъй като българската фирма предоставя услугата на данъчно задължено лице, няма задължение за регистрация по режим в Съюза. Следва обаче да се провери френското законодателство за задължение за регистрация по ДДС там, тъй като мястото на изпълнение е във Франция и ако българската фирма - получател на услугата - не е регистрирана по ДДС във Франция, там няма да има платец на данъка и е възможно да се изисква регистрация.
Що се отнася до получените доставки от български фирми, фактурите, които те издават, са данъчни документи, издадени по реда на ЗДДС. Чл. 124, ал. 4 от Закона изисква всяко регистрираното лице да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1, затова следва да ги отразите в дневника за покупки в колона 9.
Източник: „ДДС наръчник 2021“. Вземете книгата от тук >>
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари