Особености
Потребителските кооперации са търговски юридически лица с особен статут, който се различава от търговските дружества, и за това са под разпоредбите на отделен закон - Закона за кооперациите. Тяхната форма е доброволно сдружение на физически лица с променлив капитал, зависещ от броя на членовете им. Целта на създаването им е извършването на търговска дейност чрез взаимопомощ и сътрудничество от страна на техните членове.
Спецификата на производствената кооперация се изразява в:
- Отнасянето на дейността ѝ спрямо законовата и нормативна база;
- Многопрофилността и многоотрасловия ѝ характер;
- Специфичност на формиране на основния и оборотен капитал, на приходите и разходите, на финансовия резултат и неговото разпределение.
Целта на създаване на потребителската кооперация е не толкова извличането на печалби, а удовлетворяването на целите, за които са създадена. Тя осъществява дейността си на базата на поет собствен риск и под имуществена отговорност на отделни ѝ групи от членове.
Основният и оборотен капитал се сформират от вноските на членовете, като средствата по тях са собственост на кооперацията, а не персонално на нейните членове. За това и проверката на финансовия резултат се оценява като доход под формата на собственост на кооперацията, който подлежи на разпределение между членовете ѝ. Покриването на загубите става от средствата на създадените резервни фондове.
Разпределянето на печалбата става на общо събрание на членовете след одобряване на годишните отчети за дейността. В някои кооперации е възприет начинът на разпределяне на печалбата на принципа на пропорционалните величини на вложения капитал от отделните членове. В други се взима под внимание и участието на членовете в дейността на кооперацията. Най-общо разпределението на печалбата е в зависимост от приетите правила в Устава ѝ.
Икономическите дейности на кооперациите включват в себе си търговия, обществено хранене, покупки и продажби на селскостопанска продукция, производство на стоки за потребление, битови услуги, транспорт, строителство, кредитни и външнотърговски операции. В повечето случаи от изброените преди това няма принципни различия при провеждането на данъчни ревизии.
Проверката на кооперациите се изразява в установяване на истинността на различните видове сделки по закупуването на суровини, материали и стоки. На проверка подлежат също спазването на правилата за счетоводно отчитане, спазване на данъчните правила, проверка на взаимоотношенията с контрагентите- доставчици и клиенти, сформиране на себестойностите на произведената продукция или на наличните стоки, както и отразяването на тяхното движение в кооперацията и при тяхната продажба. На проверка подлежат също всички първични документи, отчитането на естествените фири, на загубите извън норматив, на установените излишъци, разпределението на основните и другите разходите, отчитането на незавършените производства.
Учредителните документи играят особено важна роля за установяване на реалните параметри в дейността на кооперациите.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
1 КоментариПоздрави и хубав ден