Кой подава и кой не?
С годишната данъчна декларация гражданите сами определят дължимия от тях данък върху общата годишна данъчна основа за доходите, който са придобили през предходната година. Чрез тази декларация те се самозадължават пред НАП. В България доходите се облагат с плосък данък от 10%. Данъкът на едноличните търговци е 15%.
Кой подава декларация за доходите?
1. Всяко местно физическо лице, което през предходната година е:
→ получило доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа или данък върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец;
→ иска да ползва данъчни облекчения;
→ лице, което е плащало патентен данък;
→ лице, което има необлагаеми доходи от дейност по таксиметров превоз на пътници, извършвана от физически лица - водачи, от името на регистриран превозвач.
→ е дало или получило заем/и от други граждани или дружества в размер на общо над 10 000 лв. или има непогасени остатъци общо над 40 000 лв. от дадени или получени заеми през годината или през предходните пет години;
→ притежава акции и дялови участия в дружества и недвижима собственост в чужбина;
→ е придобило доходи от източник в чужбина, подлежащи на облагане с окончателен данък.
2. Всяко чуждестранно физическо лице, което през предходната година е получило доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа от източник в България.
ВНИМАНИЕ: Местните физически лица могат да декларират в годишната данъчна декларация и придобитите през годината необлагаеми доходи по чл. 13, ал. 1, т. 1-28 от ЗДДФЛ, полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт. Тези доходи не подлежат на задължително деклариране, а се описват само по желание на местното физическо лице в Приложение № 13 на годишната данъчна декларация.
Не се подава годишна данъчна декларация:
→ за доходи, които са обложени с окончателен данък като например доходи от лихви по банкови сметки от България (по изключение за определени доходи от чужбина, които се облагат с окончателен данък декларацията трябва да се подава);
→ ако се получават само доходи от трудов договор;
→ за необлагаемите доходи, с изключение на необлагаемите доходи от дейност по таксиметров превоз на пътници, извършвана от физически лица - водачи, от името на регистриран превозвач.
Декларацията се подава от 10 януари до 30 април на годината, следваща годината, в която е получен доходът.
източник: nra.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари