Според анализ на риска в сектора, над 60% от случаите на домашни ремонти и подобрения не са придружени от издаден финансов документ при заплащане на труда. По закон майсторите трябва да предоставят касови бележки или други платежни документи при плащания в брой, с карта, ваучер и др.
Много от занаятчиите в този бранш не декларират пълния размер на доходите си или пропускат да подадат годишна данъчна декларация. В тези случаи законът предвижда санкции за:
-
липса на издаден платежен документ,
-
частично или изцяло недекларирани приходи,
-
неспазване на задължението за подаване на данъчна декларация.
Освен глобите, нарушителите подлежат на проверки от страна на НАП. Често причина за нарушенията е липсата на достатъчно познания за данъчните изисквания. В тази връзка, в рамките на Данъчната кампания 2025, която започна на 10 януари, приходната агенция напомня на майсторите, че са длъжни да декларират приходите си от ремонтни дейности.
Ако майсторите работят като самонаети лица и са регистрирани като самоосигуряващи се, те трябва да отразят доходите си в Приложение № 3 – „Доходи от друга стопанска дейност“ на годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Срокът за подаване на декларацията и плащане на данъка за тези лица е 30 април 2025 г.
Ако обаче упражняват дейността си като търговци, доходите им се облагат като такива от едноличен търговец и се декларират в Приложение № 2 „Доходи от стопанска дейност като ЕТ“. В този случай крайният срок за плащане на дължимите данъци е 30 юни 2025 г.
Домашните майстори, които извършват ремонти на електро- и ВиК инсталации, подлежат на облагане с патентен данък. Въпреки че доходите им не се облагат по ЗДДФЛ, те все пак трябва да бъдат декларирани в Приложение № 7 на данъчната декларация. Тези майстори са задължени да подадат декларациите си до 31 януари в общината, в която се намира обектът им.
НАП предоставя насоки за данъчното облагане и осигуряването на домашните майстори в специална информационна брошура, както и в подкаст, достъпен в YouTube и на официалната страница на агенцията във Facebook.
Данъчно облекчение за ремонт на жилище
Физическите лица, които са направили ремонт в дома си през 2024 г. и разполагат с документ за извършения труд на стойност до 2000 лв., могат да се възползват от данъчно облекчение. Те имат право да възстановят до 200 лв., като подадат годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с попълнено Приложение № 10 до 30 април 2025 г.
За да се ползва облекчението, трябва да бъдат изпълнени няколко условия:
-
жилището да е собствено или в съсобственост,
-
да се намира в България,
-
ремонтът да е извършен от физическо лице или фирма, регистрирани у нас или в ЕС, с които лицето не е свързано,
-
да има издадени документи за платения труд,
-
имотът да не е част от стопанска дейност на собственика, ако той е търговец по смисъла на Търговския закон,
-
да няма задължения към държавата, подлежащи на принудително изпълнение към момента на подаване на декларацията.
Източник: nra.bg
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари