Сключен е договор за наем между ФЛ - наемодател и ЕООД - наемател. Предметът на договора е възмездно ползване на недвижим имот за нуждите на фирмата.
Наемодателят отдава правото на ползване на имота срещу задължението на наемателя да извършва строително-монтажни работи и оборудване. Разходите за сметка на наемателя.
След като наемодателят не получава приходи и извършените строително-монтажни работи не довеждат до увеличаване стойността на имота, следва ли да се отчитат приходи от наемодателя и да се подава годишна декларация към НАП?
Отговор:
Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 2 и ал. 4 от ЗДДФЛ (вижте тук) в зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични.
Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 2 и ал. 4 от ЗДДФЛ (вижте тук) в зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични.
Непаричните се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена и се смятат за придобити на датата на получаването на престацията.
От въпроса става ясно, че наемната цена представлява строително-монтажните работи и оборудване, които наемателят се задължава да извърши в замяна на правото за ползване на имота и по смисъла на цитираните по-горе разпоредби от ЗДДФЛ тези дейности представляват непаричен доход от наем за наемодателя. В случая е без значение дали строително-монтажните работи и оборудване се извършват с цел ремонт на наетия имот или представляват подобрение.
Непаричните доходи от наем на имущество са облагаеми по общия ред на ЗДДФЛ т.е. ФЛ следва да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ по общия ред на закона. Доходите се посочват в приложение 4 от декларацията с код 401.
Наемателят като платец на доход, ако е предприятие или самоосигуряващо се лице е под задължението чл. 44 от ЗДДФЛ да удържи и внесе авансово данъка включително и при изплащане на непарични доходи от наем на имущество. Не се удържа и внася авансов данък по чл. 44, ал. 4 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година, освен когато лицето, придобиващо дохода, писмено декларира пред предприятието или самоосигуряващото се лице - платец на дохода, че желае удържане на данък (чл. 65, ал. 13 от ЗДДФЛ).
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари