Експертно решение от „Книга на счетоводителя – разяснени ситуации от практиката“. В изданието са включени още решения на казуси за счетоводство, ДДС и данъци. Вижте съдържанието на книгата тук >>
Въпрос: Въпросът ми е свързан с продажба на дълготраен актив в еднолично дружество с ограничена отговорност. Дружеството е закупило моторна яхта през 2007 г. При покупката на яхтата е ползван данъчен кредит, яхтата е използвана за превоз на туристи. Генерирани са приходи от дейността и е начислявана амортизация до 2017 г. От 2017 г. до сега ДМА не се ползват и не се начисляват амортизации. Към днешна дата остатъчната стойност на моторната яхта е 113 838 лева. Яхтата не се обслужва, генерира само разходи, които са в тежест на дружеството. Свалена е от регистрация, дружеството няма възможност да прави ремонти и да поддържа яхата. Състоянието ѝ е влошено. Има интерес от клиент, който иска да закупи яхтата на стойност 60 000 лева с ДДС. Собственикът от дълго време се опитва да продаде актива, но без резултат. Затова и предвид кризата е склонен на продажба на тази цена. Какви ще са данъчните последици при реализиране на една такава сделка - продажната стойност да е под остатъчната стойност на моторното средство и има ли възможност от страна на Националната агенция по приходите да оспори или санкционира дружеството при евентуална проверка? Ще бъде ли реализирана счетоводна и данъчна загуба? Моля, предвид Вашата практика и опит, за съвет при реализиране на сделката и вземането на решение.
Отговор на въпроса даде експерт Елена Илиева:
За целите на ЗКПО търговските сделки се регулират, само когато се отклоняват от пазарните условия. Ако купувачът не е свързано лице с продавача и цената не се отличава съществено от пазарните условия, не би следвало да има проблем, че активът е продаден на цена, която е по-ниска от балансовата му стойност и в резултат от продажбата е генерирана загуба. Дори и купувачът да е свързано лице с продавача и продажбата да се извършва на загуба, ако дружеството може да докаже, че сделката е извършена по пазарна цена, тя не подлежи на данъчна регулация.
За целите на ЗДДС данъчната основа на доставка се регулира, единствено и само когато е извършена между свързани лица и са изпълнени условията по чл. 27, ал. 3, т. 1 от закона. В тези случаи данъчната основа е равна на пазарната цена. Във всички останали случаи данъчната основа се определя по реда на чл. 26 от закона на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Ако доставката е облагаема, не се извършва корекция на приспаднатия данъчен кредит, включително и когато продажната цена е по-ниска от данъчната основа на стоката при придобиването ѝ.
Накратко, ако съгласно условията на предвижданата сделка може да се приеме, че тя е сключена при пазарни условия, то не би следвало да има данъчни последици нито по ЗДДС, нито по ЗКПО, заради това, че продажбата се извършва на загуба (балансовата стойност на актива е по-висока от продажната цена).
Източник: „Книга на счетоводителя – разяснени ситуации от практиката“. Вземете я тук >>
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
3 Коментари