Въпрос: Фирма, регистрирана по ЗДДС и с предмет на дейност обучения и консултации в областта на безопастността на труда, през м. 12.2016 е провела безплатно обучение на физически лица, като част от рекламна кампания за популяризиране на дейността си.
Досега предоставяните подобни услуги по обучение обикновено са възмездни без значение дали субектът е физическо или юридическо лице.
За провежданото обучение се наема зала, използват се учебни помагала, раздават се материали за участниците, кафе-паузи, плащат се лекторски хонорари.
За провежданото обучение се наема зала, използват се учебни помагала, раздават се материали за участниците, кафе-паузи, плащат се лекторски хонорари.
Моля за отговори по следните точки:
1. Безвъзмездна доставка на услуги ли е това? Ако да - следва ли да се съставя протокол по чл. 117 от ЗДДС? Как да се определи размерът на данъчната основа?
2. Може ли да се приеме за дарение извън лицата по чл. 31 от ЗКПО? Ако да - как да се определи размерът на дарението? Какви данъци следва да се начислят за непризнатия разход? Ще имаме ли право на данъчен кредит върху разходите, извършени за обучението?
3. Би ли могло обучението да се приеме за раклама, при положение че по самата си същност то е такова? Какво следва по отношение на ДДС, като се има предвид че обучението на 1 лице струва 40 лв. без ДДС, когато се плаща?
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари