Задължение за извършване на еднократна корекция на ползван данъчен кредит, при определени обстоятелства, които променят условията за наличие на право на приспадане на данъчен кредит, възниква при унищожаване, липси и брак на стока (чл. 79, ал. 1 от ЗДДС) и при доставка на стока или услуга (чл. 79, ал. 2 от ЗДДС).
В общия случай, ако първоначално е упражнено право на данъчен кредит (изцяло, частично или пропорционално) при унищожаване, липси и брак на стока или при последваща доставка (продажба или дарение) на стока или услуга, за която не е налице право на данъчен кредит, се дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит.
Важно:
В изключение на общото правило за стоките и услугите, които са или биха били дълготрайни активи при настъпване на определени обстоятелства, еднократните корекции не се извършват в размер на ползвания данъчен кредит, а по формулите на чл. 79, ал. 3 или чл. 73, ал. 5 от ЗДДС в редуциран размер за остатъка от годините в обхвата на периода на корекция на съответния дълготраен актив.
За дълготрайните активи еднократните корекции са в намаление или в увеличение на ползвания данъчен кредит.
Еднократните корекции в намаление на ползвания данъчен кредит (изцяло, частично или пропорционално) се извършват при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоката или при извършване на последваща доставка на стока или услуга, за която не е налице право на приспадане на данъчен кредит като се начислява данък в размер, определен по формулата на чл. 79, ал. 3 от ЗДДС.
Еднократните корекции в увеличение се извършват от регистрирано лице, което не е приспаднало данъчен кредит или е приспаднало данъчен кредит частично или пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност, за произведена, закупена, придобита или внесена от него стока, или не е приспаднало данъчен кредит или е приспаднало частично данъчен кредит за услуга, които са или биха били дълготрайни активи и извърши облагаема доставка на стоката или услугата като се приспада неползвания при придобиването данъчен кредит в размер, определен по формулите на чл. 79, ал. 5 от ЗДДС.
Срок за начисляване на данък при извършване на еднократна корекция в намаление - Начисляването на данъка се извършва в данъчния период, през който е възникнало съответното обстоятелство, чрез съставяне на протокол за определяне размера на дължимия данък и отразяването му в дневника за продажбите и справка-декларацията за този данъчен период (чл. 79, ал. 4 от ЗДДС). Протоколът се издава с реквизитите по чл. 66, ал. 3 от ППЗДДС.
Упражняване на право на данъчен кредит при извършване на еднократна корекция в увеличение - Правото на данъчен кредит в резултат на извършената корекция в увеличение се упражнява в данъчния период, през който е извършена доставката на стоката или услугата, или в един от следващите 12 данъчни периода чрез съставяне на протокол за определяне размера на неползвания при придобиването данъчен кредит, който лицето може да приспадне, и отразяването му в дневника за покупки и справка-декларацията за този данъчен период. Протоколът се издава с реквизитите по чл. 66, ал. 4 от ППЗДДС.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари