Как третирате и отчитате служебните автомобили в практиката си? За да не допускате грешки, които да Ви навлекат глоби и излишни проблеми, вземете 41 готови експертни решения за данъчно третиране и счетоводно отчитане на служебните автомобили с електронното специализирано ръководство “Служебният автомобил в счетоводната практика”. Вижте съдържанието му и го поръчайте от тук >>
А ето и нагледен пример на решен казус, включен в изданието:
Въпрос: Фирма, регистрирана по ДДС, търгуваща с употребявани автомобили, купува употребяван автомобил от Канада. Фирма посредник обмитява колата в Нидерландия, за което има издадена митническа декларация, но в нея няма начислено и платено ДДС, а само мито. Нидерландската фирма посредник издава фактура с нулева ставка за извършената услуга, за която е съставен протокол за самоначисляването на ДДС. Питането ми е относно последващата продажба в България. Фактурата за продажба в България трябва ли да бъде с начислено ДДС? И след като в митническата декларация няма платено ДДС, има ли някакви задължения за фирмата?
Отговор: Съществува такава практика, когато вносът на стока в ЕС се осъществява в държава членка, която е различна от държавата членка, където пристига стоката, да се осъществи внос с освобождаване от облагане на ДДС при вноса. Този внос се осъществява с митнически представител, който действа от името и за сметка на вносителя.
Съгласно чл. 13, ал. 6 от ЗДДС алинея 3 се прилага и когато лицето не е регистрирано за целите на данъка върху добавената стойност в държавата членка на вноса на стоките, откъдето започва изпращането или транспортирането им, ако стоките са внесени в държавата членка на вноса от или за сметка на лицето.
В случая, ако имате издадена митническа декларация на Ваше име, ще е приложим чл. 13, ал. 6 от закона и за вносителя възниква ВОП. Следва да издадете протокол за самоначисляване на ДДС по реда на чл. 117 от закона.
Ако автомобилът е предназначен за препродажба, при ВОП ще имате право на данъчен кредит и съответно при продажбата му следва да начислите ДДС. В случая режимът на облагане на маржа не е приложим.
Ако автомобилът отговаря на определението за лек автомобил и го използвате в дейността на фирмата, т.е. заведен е като ДМА, ще действат ограниченията на чл. 70 от закона и има вероятност да нямате право на данъчен кредит при ВОП. При последващата продажба ще се приложи чл. 50, ал. 1 от закона и доставката ще е освободена.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари