В писмо № М-24-38-72/25.06.2024 г. се разясняват подробно условията за прилагане на новите хипотези за изключения от задължението за корекция на приспаднат данъчен кредит при брак, които са разписани в променената от 01.01.2024 г. разпоредба на чл. 80, ал. 2 от ЗДДС. Новите хипотези касаят два случая на брак поради обективна неизползваемост. Ще припомним, че до приемане въпросната промяна преференциалните хипотези на брак, за които не се прави корекция на приспаднатия данъчен кредит бяха:
- брак причинен от непреодолима сила;
- брак причинен от аварии или катастрофи, за които лицето няма вина;
- технологичен брак, определен с фирмени нормативи;
- брак поради изтичане срока на годност, определен с нормативен акт или фирмени нормативи;
- брак на дълготрайни активи с балансова стойност по-ниска от 10 на сто от отчетната.
Както посочихме, с промяната от 01.01.2024 г. изброените преференциални хипотези на брак бяха допълнени с още две:
- брак на стоки, които са станали обективно неизползваеми в резултат на тяхната обичайна употреба в независимата икономическа дейност;
- брак на стоки, които са обективно неизползваеми за независимата икономическа дейност на данъчно задълженото лице, когато с бракуваните стоки е извършена последваща облагаема доставка, включително по реда на глава 19а.
Различието между новите хипотези е във важен детайл на брака. В първата хипотеза бракуваната стока е била използвана за облагаеми дейности, докато при втората хипотеза бракуваната стока изобщо не е била използвана.
В цитираното писмо се разяснява методологическото основание за преференциалната хипотеза на бракувани стоки, с които е извършена последваща доставка. Посочва се, че с последващата продажба на бракуваните стоки се изпълнява фундаменталното условие за правото на приспадане на данъчен кредит, изведено от съдебната практика на Съда на ЕО, а именно извършване на облагаема продажба със стоките. Тук следва да разясним, че бракуваните стоки могат да бъдат продадени както като отпадък по специалния режим на глава 19а (с изискуемост на данъка от получателя, ако е регистриран), така и като употребявани активи, облагани по общия ред на закона.
Надяваме се разяснението на казуса да помогне на читателите да разберат и прилагат по-уверено въведените от 01.01.2024 г. хипотези на брак на активи, дължащ се на обективна неизползваемост за дейността, изключени от рестриктивния режима за корекцията на данъчен кредит.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари