Регистрация на чуждестранни лица по ЗДДС чрез акредитиран представител:
Чуждестранно лице, което подлежи на задължителна или доброволна регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), трябва да извърши регистрацията си чрез акредитиран представител, когато:
- разполага с постоянен обект на територията на България, чрез който упражнява стопанска дейност, или
- не е установено в страната, но осъществява облагаеми доставки, чието място на изпълнение попада в рамките на страната.
Изключения от това правило:
Регистрацията на клонове на чуждестранни юридически лица се извършва по общия ред.
Ако чуждестранното лице е установено в друга държава членка на ЕС или в трета страна, с която ЕС има споразумение за взаимна помощ (еквивалентно по обхват на Директива 2010/24/ЕС и Регламент (ЕС) № 904/2010), тогава регистрацията също се прави по общия ред. В тези случаи лицето може, но не е длъжно, да определи акредитиран представител (чл. 133, ал. 6 от ЗДДС).
В случаите, когато доставчикът е извън ЕС или е от страна, с която няма споразумение за взаимопомощ, и доставя стоки по чл. 28 от ЗДДС, регистрацията по ДДС задължително се извършва чрез акредитиран представител (чл. 133, ал. 2, второ изречение от ЗДДС – в сила от 01.01.2023 г.).
Ако дадено чуждестранно лице няма регистрация по седалище, адрес на управление или постоянен обект в ЕС и се намира в страна без споразумение за правна помощ с ЕС, но желае да се регистрира по режим извън Съюза (чл. 154) или по режим в рамките на Съюза (чл. 156), регистрацията задължително става чрез акредитиран представител (чл. 133, ал. 5 от ЗДДС).
Какво представлява акредитиран представител?
Акредитираният представител действа от името на чуждестранното лице във всички отношения, свързани с неговите задължения по ЗДДС. Той носи солидарна и неограничена отговорност за данъчните задължения на лицето, възникнали от момента, в който е поел функциите по чл. 135 от закона, и до пет години след прекратяването им. Ако в този период бъде назначен нов представител, отговорността на предишния приключва към датата на приемане на задълженията от новия.
Тази солидарна отговорност не се прилага, когато чуждестранното лице е от страна с която има споразумение за правна помощ или е регистрирано по чл. 154 за прилагане на извънсъюзния режим.
В случай че акредитираният представител прекрати дейността си или възникнат обстоятелства, които възпрепятстват изпълнението на задълженията му, чуждестранното лице е длъжно да назначи нов представител в срок до 14 дни, освен ако е установено в държава членка на ЕС или страна със споразумение за взаимопомощ.
Регистрацията се осъществява в съответната Териториална дирекция на Националната агенция за приходите (чл. 133, ал. 3 от ЗДДС във връзка с чл. 8 от ДОПК).
Кой може да бъде акредитиран представител?
Само физическо лице с пълна дееспособност и с постоянен адрес в страната или местно юридическо лице, което не се намира в процес на ликвидация или несъстоятелност и няма просрочени задължения към НАП (данъчни и осигурителни), може да бъде акредитиран представител (чл. 135, ал. 1 от ЗДДС, изм. – ДВ, бр. 108 от 2007 г.).
източник: nra.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари