Това задължение важи дори когато данъкът е вече напълно удържан от платеца на дохода. Декларирането е наложително и за хора, които са получавали приходи от наем, продажба на имущество или са упражнявали земеделска дейност.
Формулярът трябва да включва и доходи от чужбина, подлежащи на окончателно облагане – например дивиденти, ликвидационни дялове, както и парични или предметни награди от игри и състезания, ако не са предоставени от работодател или възложител.
Лица, които не извършват търговска дейност, трябва не само да подадат декларацията си, но и да платят дължимия данък до края на април. От НАП припомнят, че най-лесно това може да стане онлайн чрез портала на агенцията, с използване на персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП). От 10 март е активна и услугата за автоматично попълване на декларацията с данни, налични в системата на НАП от работодатели и други платци.
За лица, регистрирани като еднолични търговци, включително и земеделски производители, избрали облагане като ЕТ, крайният срок за подаване на ГДД е 30 юни 2025 г. В случаите, когато са получавали и други видове доходи извън търговската им дейност – например от наем – те следва да бъдат декларирани до 30 април. От НАП уточняват, че няма пречка всички доходи да бъдат подадени с една декларация, стига тя да бъде внесена в срок до края на април.
Източник: nra.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари