Възможно ли е договор за наем на земеделска земя да се разглежда като вид рамков договор във връзка с начина на изплащане на наемната цена по договора?
Експертно становище: Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за ограничаване на плащанията в брой плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност под 10 000 лв., но могат да се разглеждат като част от свързани помежду си платежни операции на едно и също основание, чиято обща стойност е равна на или надвишава 10 000 лв.
По прилагането на закона е издадено становище на Министерство на финансите изх. № УК-3/ 04.04.2011, в което подробно е описано кои договори с непрекъснато изпълнение, какъвто се явява договорът за наем, се включват в обхвата на чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗОПБ. Разпоредбата намира приложение в случаите, при които общата стойност на паричното задължение на една от страните по договора е изрично упомената, предварително определена или определяема в договора. Конкретно относно договорите за наем, ако в договора е фиксирана цена на период и точна продължителност, то общата сума по договора е определяема. Например ако е сключен договор за срок от 5 години, като наемната вноска е определена на 300 лв. на месец, то общата сума по договора е определяема и е равна на 18 000 лв. В този случай месечните плащания следва задължително да се извършват по банков път, тъй като общата сума на договора надхвърля прага по чл. 3 от ЗОПБ. Ако обаче договорът е сключен за една година с клауза за автоматично продължаване за всяка следваща година, при месечна наемна вноска от 300 лв. договорът не попада в обхвата на ограничението и плащанията могат да се извършват в брой.
източник: www.portalschetovodstvo.bg
източник: www.portalschetovodstvo.bg
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
3 Коментари