Въпрос: Строителна фирма има нотариален акт за взаимно учредяване на право на строеж срещу задължение за построяване с ФЛ. Те запазват правото на строеж на апартаментите, които ще получат като обезщетение, а фирмата получава правото на строеж на останалата част от сградата. Цялата стойност на правото е 1 200 000 лв., а стойността на частта на ФЛ е 200 000 лв.
На каква стойност строителната фирм трябва да издаде фактура - на 1000 000 лв. или на 200 000 лв.?
Отговор: Когато закупувате право на строеж и се задължавате да построите обекти върху запазеното право на строеж от учредителите, тогава възникват условия на бартер. Съгласно чл. 130, ал. 1 от ЗДДС, когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е определено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава. Алинея 3 от същия член определя, че доставката с по-ранна дата на възникване на данъчно събитие се смята за авансово плащане (цялостно или частично) по втората доставка.
В случая на датата на нотариалния акт ще се извърши първата доставка от собствениците на УПИ, т.е. за сумата от 1 000 000 лв. Срещу тази доставка Вие се задължавате да построите апартаменти на запазеното от тях право на строеж. На датата на нотариалния акт се счита, че дружеството е получило аванс за строителните работи, които предстои да извърши. Съгласно чл. 130, ал. 4 размерът на данъчната основа за полученото плащане е равен на размера на данъчната основа на доставката с по-ранна дата, т.е. на учреденото право на строеж за 1 000 000, което означава, че трябва да издадете фактура с данъчна основа от 1 000 000 лв.
За повече отговори от сферата на строителното счетоводство - заповядайте в Портал Счетоводство - тук >>
Свързани статии
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари