Сделките с контрагенти от Европейския съюз създават много тревоги на счетоводителите. Независимо дали става сума за ВОП или ВОД, ВИЕС декларация или протокол по чл. 117 от ЗДДС, казусите трябва да бъдат решени акуратно и законосъобразно.
А по същността си казусите могат да бъдат разнообразни, което от своя страна влошава ситуацията.
Само един пример за сложен казус е случаят с една транспортна фирма, извършваща международен транспорт. От септември 2013 г. фирмата работи с испанска спедиция, за която понастоящем става ясно, че не е регистрирана по ДДС. Това практически означава, че фактурите, пускани до момента, са некоректни, защото е трябвало да се начисли ДДС. Испанската фирма от своя страна е издавала фактури с нулево ДДС, но българската фирма не е направила проверка на номера за испанската в системата ЕК. Испанската фирма праща декларация за регистрация по ДДС с дата от преди месец и твърди, че няма проблем и за миналия период. Т.е. имали са право да издават фактури без ДДС. Как стоят нещата на фона на това, че на българската фирма предстои ревизия?
Експертите дават следния отговор на казуса:
"Съгласно чл. 17 от Регламент 282/2011, ако мястото на доставка на услуги зависи от това дали получателят е данъчнозадължено лице или данъчно незадължено лице, статутът на получателя се определя въз основа на членове 9—13 и член 43 от Директива 2006/112/ЕО. При тази доставка се налага да се определи статута на получателя, като се направи съображение и с чл.18 от същия..."
Пълният отговор, както и решенията на множество други проблеми със сделки в ЕС, може да бъде прочетен в CD Осчетоводяване на услуги и доставки в ЕС.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
4 Коментари