Ваш колега попита:
ЕООД отдава под наем цех на друго ЕООД.
Фирмата наемодател префактурира газ и всички други консумативи на наемателя, но поради неправилно предвиждане на годишната консумация на газ от страна на наемателя, газовото дружество начислява годишна неустойка на наемодателя. Съответно наемодателят иска да получи сумата за тази неустойка.
Неустойката би следвало да е необлагаема по ЗДДС т.е. какъв документ би следвало да се издаде към наемателя и как би следвало да се осчетоводи в последствие? Може би като приход?
Отговора на експерта:
Съгласно чл. 26 ал. 2 от ЗДДС данъчната основа за облагане с данък се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Като изрично е записано, че не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер. Следователно начислените неустойки с обезщетителен характер не подлежат на облагане с ДДС.
В дадената ситуация е редно първо да се прецени дали тези неустойки са действително с обезщетителен характер, защото те са следствие на неизпълнение на задълженията на другата страна да заплати доставените услуги и представляват обезщетение за претърпените от това вреди или пропуснати ползи. Плащания на наустойки, които нямат обезщетителен характер, са облагаеми с ДДС. Например, когато е уговорена между страните допълнителна санкция, в допълнение на тази, която компенсира неизпълнението на договора и представлява заместваща престация.
Относно документирането може да се използва начинът на документиране на неустойката от страна на газовото дружество и конкретния документ, който то ще издаде.
Документирането на неустойки с обезщетителен характер се регламентира в чл. 84 от Правилника за прилагане на ЗДДС. За тях не се издава данъчен документ, а документ, удостоверяващ плащането им, който съдържа необходимите реквизити на първичен счетоводен документ съгласно чл. 6, ал. 1 от Закона за счетоводството, а именно: наименование и номер на документа, съдържащ само арабски цифри; дата на издаване; наименование или име, адрес и единен идентификационен код от Търговския регистър или единен идентификационен код по Булстат или единен граждански номер или личен номер на чужденец на издателя и получателя; предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция. Този документ не се включва в регистрите по ЗДДС.
По своята стопанска същност подобна неустойка е със същия характер както и обичайно договорените и дължими на наемодателя от наемателя разходи за ел. енергия, газ, вода и други консумативи. В тези случаи наемодателят не може контролира доставките, по които се явява просто агент-посредник, нито може да определя продажните им цени, отново защото е агент-посредник. Поради това подобни стопански операции не водят до възникване на счетоводни приходи или разходи при наемодателя, а се отчитат като разчети с наемателя. В конкретния случай могат да се направят следните счетоводни записвания:
Дт с/ка Разчети по договорни отношения
Кт с/ка Задължения към доставчици (газовото дружество)
Дт с/ка Задължения към доставчици (газовото дружество)
Кт с/ка Парични средства
Дт с/ка Вземания от наематели
Кт с/ка Разчети по договорни отношения
Дт с/ка Парични средства
Кт с/ка Вземания от наематели
източник: portalschetovodstvo.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
5 Коментари