Криптоактивът е „цифрово представяне на стойност или право, което може да бъде прехвърляно и съхранявано електронно посредством технология на децентрализирания регистър или друга подобна технология“. Технология на децентрализирания регистър (ТДР) означава технология, която позволява функционирането и използването на информационни хранилища (информационни системи) за съхранение на записи на трансакции.
Съгласно Регламент (ЕС) 2023/1114[1] на Европейския парламент и на Съвета от 31 май 2023 година относно пазарите на криптоактиви и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010 и (ЕС) № 1095/2010 и на директиви 2013/36/ЕС и (ЕС) 2019/1937 (Регламента) е определена правната рамка (лицензиране, надзор, защита на държателите на криптоактиви и на клиентите на доставчици на услуги за криптоактиви) за пазарите на криптоактиви. Регламентът въвежда единни изисквания за публичното предлагане и допускането до търговия на платформа за търговия с криптоактиви, различни от токени, обезпечени с активи, и токени за електронни пари, с токени, обезпечени с активи, и с токени за електронни пари, както и изисквания за доставчиците на услуги за криптоактиви. Той се прилага по отношение на физическите и юридическите лица и определени други предприятия, които участват в издаването, публичното предлагане и допускането до търговия с криптоактиви или които предоставят услуги, свързани с криптоактиви.
Според Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) прилагането на Регламента от пазарните участници ще доведе до финансова стабилност и интегритет на пазарите, и до допълнителна гаранция за притежателите на криптоактиви и клиенти на доставчици на услуги за криптоактиви.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари