Въпрос: След като сме се регистрирали в режим OSS, как се осчетоводяват приходните фактури (все пак приходът трябва да се отрази в счетоводството) с различни ДДС ставки и влизат ли тези приходи, било то и информативно, в месечните справки декларации по ДДС? И тъй като касовите апарати все още не са настроени да работят по този начин, как се процедира с касовите бележки, издадени към физически лица в Румъния, заради пратки с наложен платеж, които са с вярна крайна стойност, но с начислен български ДДС - ръчно ли да ги вадя, за да ги отделя от останалия оборот?
Отговор на въпроса даде експерт Ели Марова:
Казусът и неговото решение са публикувани в книгата „ДДС наръчник 2021“ с общо цели 95 отговори на казуси, реално възникнали в практиката на колегите Ви. Вижте ги тук >>
След регистрацията за прилагане на режим в Съюза, доставките, за които се прилага този режим, не се включват в отчета за извършените продажби по чл. 119 от закона (чл. 112, ал. 6 от ППЗДДС), а данъчните документи /фактури и известия/ и отчетите по чл. 159г от закона, издадени във връзка с извършените доставки на вътреобщностни дистанционни продажби не се отразяват в дневника за продажбите (чл. 113, ал. 18 от ППЗДДС). Издадените фактури във връзка с вътреобщностни дистанционни продажби се осчетоводяват като останалите фактури, но не се включват в дневника за продажби. Ще е добре да отразявате чуждия начислен данък в отделна счетоводна сметка, различна от сметките, които се отнасят за българския данък, както и да отчитате в отделна партида продажбите без фактури, за да ги отделите от останалите доставки извън режим в Съюза.
Мястото на изпълнение на вътреобщностните дистанционни продажби от лице, прилагащо режим в Съюза, е мястото, където стоката се намира към момента, в който завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя. Това означава, че мястото на изпълнение ще е извън страната и основанието за неначисляване на български данък е чл. 86, ал. 3 от ЗДДС. За всички плащания, за които се изисква издаване на касов бон, които са свързани с вътреобщностни дистанционни доставки, следва да издавате касов бон без българския данък и той следва да е издаден по група „А“ за стоки. Няма да коментирам абсурдното изискване на чл. 27, ал. 3 от наредбата.
Източник: „ДДС наръчник 2021“. Вземете книгата тук >>
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари