Въпросът и отговорът са взети от практическото ръководство "Счетоводители в действие - наръчник с решени казуси". Повече за книгата може да намерите тук >>
Въпрос: Дружеството ни е в ликвидация. Чакаме шестмесечния период и приключваме. Основният капитал на дружеството е 3000 лева. На каса имаме 790 лева. В разплащателната сметка - нищо. Днес закрихме сметката. Как да осчетоводя връщането на парите на собствениците във връзка с основния капитал?
Отговор: Процедурата по ликвидация на търговските дружества е уредена в глава 17 от Търговския закон (ТЗ). Съгласно чл. 271 от ТЗ имуществото, което остава след удовлетворяване на кредиторите, се разпределя между съдружниците. По този начин е обичайно заключителният ликвидационен баланс да бъде нулев.
Това означава, че процедурата по ликвидация изисква след удовлетворяване на всички кредитори и ако е останало евентуално някакво имущество, то да бъде разпределено между съдружниците на дружеството.
Според изискванията на Националните счетоводни стандарти (НСС) и по-конкретно СС 13 Отчитане при ликвидация и несъстоятелност при ликвидация, следва да се извърши инвентаризация на активите и пасивите на дружеството, а финансовите резултати до ликвидацията и всички останали видове резерви да се обединят и отчетат като други резерви.
В конкретния случай явно няма кредитори, а имуществото, представляващо пари в брой, следва да се разпредели между съдружниците на ООД, които вероятно са физически лица.
Ако приемем, че първоначално регистрираният капитал е 3000 лв., а активите и пасивите на дружеството представляват единствено пари в брой, в размер на 790 лв., то тогава разликата в размер на 2210 лв. вероятно представлява натрупани непокрити загуби до момента на ликвидация на дружеството.
Счетоводните записвания, които могат да се направят в конкретния случай, биха могли да бъдат следните:
- за начисляването на ликвидационните дялове в полза на съдружниците, разбира се, с подходяща аналитичност съгласно дружествения договор:
Дт с/ка Основен/ Регистриран капитал 3000
Кт с/ка Непокрити загуби/Други резерви 2210
Кт с/ка Ликвидационни дялове 790
- за изплащането на ликвидационните дялове:
Дт с/ка Ликвидационни дялове 790
Кт с/ка Каса в лева 790
В допълнение, добре е да се имат предвид и разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) относно облагането на доходите от ликвидационни дялове с окончателен данък.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари