Акциите са ценни книги, които удостоверяват, че притежателят им участва в капитала на дадено предприятие.
В Търговския закон (ТЗ) са регламентирани изискванията за учредяване на акционерни дружества и за техния капитал. В устава на акционерните дружества се определя какви акции се издават, като в зависимост от правата, които осигуряват, акциите са обикновени и привилегировани. Съгласно чл. 181 от ТЗ акцията дава право на един глас в общото събрание на акционерите, право на дивидент и на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията. За разлика от обикновените акции, при които дивидентът не е сигурен, а зависи от печалбата на дружеството, привилегированите акции могат да осигуряват гарантиран или допълнителен дивидент или дял в дружественото имущество при ликвидацията, както и други права, които са посочени в устава. Например с устава може да се предвиди привилегированите акции да са без право на глас, което трябва да бъде посочено и в акцията.
Обикновените акции са много популярен инструмент, който се емитира и търгува на борсите и други регулирани пазари на финансови инструменти. В резултат на инвестицията в акции може да се придобие дялово участие в капитала, пропорционално на придобитите обикновени акции.
В практиката много често дадено предприятие (инвеститор) решава да инвестира в друго предприятие (дружество емитент), като придобива част от неговите акции. За счетоводното третиране на инвестицията е важно да се определи дали инвеститорът упражнява контрол, съвместен контрол или значително влияние в предприятието емитент.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари