На 31 януари 2024 г. под номер 49-454-01-7 в Народното събрание е внесен законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ от група народни представители.
1. Лица, до които се отнасят промените
Промените се отнасят до публичните взискатели и НАП.
Под понятието взискател се разбира лице или орган, който има право да получи нещо от друго лице по силата на нормативен акт или на съдебно решение. Взискателите биват публични и частни. Частните взискатели са лица, дружества или други образувания, които са допустими от закона, в полза на които има постановено право на вземане. Частните взискатели събират вземанията си чрез частни съдебни изпълнители или чрез публични съдебни изпълнители. Публичните съдебни изпълнители са назначени към районните съдилища.
Публични взискатели са: органите на държавната власт, органите на общинската власт, органите на съдебната власт, които установяват публични вземания или предявяват по силата на нормативен акт, установени от други органи публични вземания и съответно предоставят на НАП данни за принудително събиране на публични вземания. Под понятието публичен взискател се разбира орган, който има право да получи нещо от друго лице по силата на нормативен акт или на съдебно решение.
2. Цел на промените
Целта на предложените промени в ДОПК е да задължат публичните взискатели да информират своевременно НАП за погасяване на техни вземания от длъжниците им с плащане при публичния взискател.
НАП от своя страна въз основа на това уведомяване ще отрази в данъчните досиета на лицата направени от тях плащания към публични взискатели. По този начин ще се предотврати съществуващата практика платени от лицата задължения да продължават да бъдат търсени за погасяване на същите задължения и дори да се начисляват лихви върху вече платени суми и отпаднали задължения.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари